Chceli sme prebádať menej známe zákutia tejto atraktívnej lokality v jarnom období. Začali sme v Tisovci na námestí, odtiaľ sme stúpali 14 km po lesnej zvážnici súbežne s potokom Rimavy (tu je ešte skôr potôčik) až k červenej cykloznačke. Cez lokality Spuzlô a Roveň sme sa asi po hodine a pol dostali do sedla Burda (1008 m). Je tu turistická chata a terénne informačné stredisko národného parku. Umelé jazierko s mostíkom, prameň čistej vody a horské prostredie pridáva k atraktívnosti okolia.

Zo sedla sme pokračovali traverzom Vysokého vrchu. Cestou nás sprevádzali panoramatické výhľady do doliny Rimavy a na okolité známe kopce: Fabová hoľa, Kľak, Voniaca, Hradová. V diaľke sme si všimli aj zasnežené štíty Tatranského Kriváňa. Čakal nás dlhý zjazd do doliny Kačkavy, kde začína asfaltka do Tisovca.  Je tu možnosť napojiť sa na hlavný hrebeň planiny a navštíviť buď útulňu na Nižnej Kľakovej alebo po hrebeni sa vrátiť do sedla Burda. Ale to je trasa pre pešiakov, cykloznačka tam nevedie.

Pokračovali sme znovu do kopcov, až do ďalšej doliny potoka Slávča spolu so žltou cykloznačkou. Nad Slávčou sme objavili krásnu, rozľahlú lúku s názvom Kozí chrbát. Následný prudký zjazd do Tisovca bol zaslúženou odmenou.

Okrem letných prázdnin je oblasť turisticky málo navštevovaná. Je to dané aj  tým, že infraštruktúra je slabo vybudovaná, bez dobrej mapy alebo navigácie sa človek len ťažko orientuje.  Ale odľahlosť územia odmení milovníkov horskej prírody jedinečnými zážitkami v každom ročnom období. 85 % plochy národného parku pokrývajú lesy, hlavne smrečiny a bučiny. Planina predstavuje krasové územie so skalnými stenami, roklinami, závrtmi, ponormi a suchými dolinami. A medveďov sa nebojte, planina je veľká, majú sa kde ukrývať:-)

 

Samozrejme nezabúdajte, že sa pohybujete v národnom parku, kde treba dodržiavať príslušné nariadenia štátnej ochrany prírody. Celá trasa meria 32 km s prevýšením necelých 900 m. Najnižší bod je na námestí v Tisovci (400 m) a najvyšší v traverze Vysokého vrchu (1120 m). Absolvovať sa dá aj po daždivom počasí, ale bezproblémový výlet vyžaduje kvalitný horský bicykel so širokými plášťami a s dobrým odpružením.  Tak čo, skúsite to? Už len zohnať dobrú partiu a vybaviť pekné počasie.

Štefan M.