Farba: zelená
Evidenčné číslo: 5496
Dĺžka (km): 18,5 km
Prevýšenie: 548/557 m (pozor uvádza sa smere popisu trasy)
Náročnosť / Určenie: SPORT (stredné) - MTB TRASY
Povrch: asfalt, spevnená cesta, lesná cesta

Charakteristika: Nádherná a pestrá MTB trasa ponúkajúca snáď najkrajšie výhľady na Rajeckú dolinu a okolité hory.

Popis: Trasa začína pri kaplnke v centre obce Ďurčiná na rázcestí s modrou trasou 2440 – Rajeckou dolinou na dvoch kolesách a žltou spojkou č. 9409 ku Pamätnej lipe nad kostolom. Prvých cca 500 metrov trasa vedie po asfalte a potom už začína šotolinová cesta pomedzi polia do doliny Kamenistého potoka. V diaľke tu občas počuť streľbu z neďalekej strelnice v Porubskej doline. Pri kríži je potrebné prebrodiť potok a potom už stúpanie začína naberať sklon. Najstrmšie miesto je tesne pred rampou. Za ňou trasa výraznou pravou zákrutou smeruje do lokality Hepnár. Počas stúpania sa po pravej strane objavujú nádherné výhľady na Rajeckú dolinu a na mieste s najkrajším výhľadom je umiestnený fotopoint – Okno do Rajeckej doliny. Určite sa pokochajte :).

Trasa pokračuje krátkym stúpaním, kúsok zjazdíku, znova krátke stúpanie a nasleduje zjazd až do doliny potoka Lesnianka. Najvyššie miesto na Hepnári má ľahko cez 900 m n. m. V zjazde opäť pozor na rampu a lesné vozidlá s drevom. Na konci zjazdu nasleduje ostrá odbočka doľava na asfaltovú cestu. Tu sa na kúsok stretnete so žltou trasou 9408- Rajecká dolina – Sedlo pod Úplazom, no už po 200 metroch odbočíte doprava na šotolinové stúpanie do lokality Vajnár. Toto stúpanie je miernejšie, plynulé a hlavne kratšie. Sedlo pod kopcom Kukla má len 758 m n. m. Zo sedla nasleduje 3,8 km dlhý zjazd cez malebnú Rybnú dolinu. Spočiatku je tu jemná šotolina, neskôr hrubší asfalt.

Z odbočky na posledné stúpanie je to už len 1,9 km ku Betlehemu v Rajeckej Lesnej. Stúpanie po lúke odkrýva krásne výhľady na okolie Rajeckej Lesnej. Na konci zjazdu do obce prídete na asfaltové parkovisko pri miestnej Kalvárii. Odporúčame sa po nej prejsť a tiež nezabudnite pozrieť legendárny Slovenský Betlehem, monumentálne dielo rezbára Jozefa Pekaru. Pri Betleheme, kde trasa končí, sa dostanete opäť na modrú trasu 2440 – Rajeckou dolinou na dvoch kolesách. Tu začína aj žltá trasa č. 9408 do Sedla pod Úplazom.
https://www.biker.sk/ https://www.skoda-auto.sk/ https://trekbikes.sk/3-bicykleVšetky publikované dáta na portáli sú určené na nekomerčné použitie pre občiansku verejnosť, turistov a návštevníkov Slovenska. Dáta sú chránené v zmysle autorského zákona, sú majetkom Slovenského cykloklubu. Ich ďalšie použitie a šírenie je možné iba s písomným súhlasom Slovenského cykloklubu.